Skip to main content

Велика радянська енциклопедія

Харківський турбінний завод

Ім. С. М. Кірова, велике підприємство енергетичного машинобудування СРСР. Будівництво заводу було розпочато в 1929, введений в число діючих підприємств в 1934. У 1935 виготовлена ​​перша стаціонарна парова турбіна потужністю 50 тис. квт , а в 1938 - потужністю 100 тис. квт . Під час Великої Вітчизняної війни 1941-45 завод був евакуйований на Схід, забезпечував потреби енергетики СРСР, виконував замовлення армії і флоту.
Тканинна рідина
Тканинна рідина
Рідина, що міститься в міжклітинних і навколо просторах тканин і органів тварин і людини. Т. же. стикається з усіма тканинними елементами і є поряд з Кров'ю і лімфою (Див. Лімфа) внутрішнім середовищем організму. З Т. же. клітини поглинають необхідні поживні речовини і виводять в неї продукти обміну.
Тканинна терапія
Тканинна терапія
Метод лікування введенням (вшивання або впорскування) під шкіру або під кон'юнктиву ока консервованих тканин тварин або рослин (шкіри, рогівки, листя алое і ін.) І препаратів з них. Запропоновано в 30-х рр. 20 в. В. П. Філатовим. Відповідно до його концепції в зберігається на холоді (або консервованої іншим способом) тканини в процесі її адаптації до несприятливих умов середовища накопичуються речовини з високою біологічною активністю - Біогенні стимулятори, які і визначають лікувальний ефект Т.
Ткач Дмитро Васильович
Ткач Дмитро Васильович
Ткач Дмитро Васильович [р. 29. 8 (11. 9). 1912 с. Орлик, нині Кобеляцького району Полтавської області], український радянський письменник. Член КПРС з 1943. Закінчив Криворізький вчительський інститут (1940). Учасник Великої Вітчизняної війни 1941-45. Друкується з 1932. Автор романів "Крута хвиля" (1954), трилогії "Плем'я сильних" (1957; рос.
Ткацтво
Ткацтво
Виготовлення тканини на ткацькому верстаті (Див. Ткацький верстат). У широкому сенсі слова під Т. розуміють сукупність технологічних процесів, складових Ткацьке виробництво. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Ткаченко Павло Дмитрович
Ткаченко Павло Дмитрович
Ткаченко (Tcacenco) Павло Дмитрович (справжні ім'я та прізвище - Яків Якович Антіпов) (7. 4. 1901, станція Новосавицький, нині Слободзейський район Молдавської РСР, - 5. 9. 1926 Кишинів), діяч молдавського і румунського робочого руху, один з керівників комуністичної організацій Бессарабії і Румунії. Народився в сім'ї залізничника.
Ткачикових
Ткачикових
(Ploceidae) сімейство птахів загону горобиних. Довжина тіла 7, 6-19 см (райська вдовиця з дуже довгим хвостом - до 64 см ). Дзьоб короткий, товстий, іноді масивний. Оперення сіруватих або бурих тонів або яскраве - червоне, синє, жовте. 313 видів. Поширені переважно в тропіках Африки, Азії та Австралії, деякі (горобці) разом з поселеннями людини проникли далеко на С.
Ткібулі
Ткібулі
Місто (з 1939) республіканського підпорядкування в Грузинської РСР. Розташований на Ю-З схилах Рачинського хребта. З'єднаний залізничною віткою (через р Кутаїсі) зі станцією Ріоні (на лінії Самтредіа - Тбілісі). 23, 4 тис. Жит. (1975). Видобуток кам'яного вугілля; збагачувальна фабрика (постачає коксівним вугільними концентратами Руставський металургійний завод).
Тладіанта
Тладіанта
(Thladiantha) рід рослин сімейства гарбузових. Багаторічні трави з лазять за допомогою простих вусиків стеблами. Коріння кореневі. Листки чергові, цілісні. Квітки одностатеві (рослини дводомні), з глибоко 5-роздільним жовтим віночком. Плід соковитий, м'ясистий, багатосім'яний. Близько 20 видів, в Гімалаях, Східній і Південній Азії.
Тласкала
Тласкала
(Tlaxcala) штат в Мексиці, на півдні Мексиканського нагір'я. Площа 3, 9 тис. км 2 . Населення 459, 6 тис. жит. (1974). Адміністративний центр - м Тласкала. Переважає мало-товарне землеробство (кукурудза, квасоля). Плантації агави Магей (займають с. -х. земель). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Тканинне дихання
Тканинне дихання
Клітинне дихання, сукупність ферментативних процесів, що протікають за участю кисню повітря в клітках органів і тканин, в результаті чого продукти розщеплювання вуглеводів, жирів, білків окислюються до вуглекислого газу і води, а значить, частина енергії, що звільняється запасається у формі багатий х енергією, або макроергічних з'єднань (Див.
Ткварчели
Ткварчели
Місто (з 1942) республіканського (АРСР) підпорядкування в Абхазької АРСР. Розташований на р. Галідзга (впадає в Чорне море). Сполучений залізничною віткою (26 км ) зі станцією Очамчира (на лінії Армавір - Самтредіа). 24, 8 тис. Жит. (1975). Видобуток кам'яного вугілля; збагачувальна фабрика (постачає коксівним вугільними концентратами Руставський металургійний завод).
Тканини
Тканини
(Біологічні) системи клітин, подібних за походженням, будовою і функціями. До складу Т. входять також міжклітинні речовини і структури - продукти клітинної життєдіяльності. Т. тварин. Виділяють 4 типи Т., відповідні основним соматичним функціям організму. Прикордонна Т., або Епітелій, утворює покриви тіла і оболонки внутрішніх органів.
Тлемсен
Тлемсен
Місто на С. -З. Алжиру, біля підніжжя Тлемсенскіх гір. Адміністративний і промислово-транспортний центр вілайят Тлемсен. 72, 2 тис. Жит. (1966). Вузол залізних і шосейних доріг. Текстильні та харчові підприємства. Килимарство. Відомий з 3 ст. н. е. як римське місто Помари. В 7 ст. захоплений арабами.
Тканина технічна
Тканина технічна
Тканина текстильна, використовувана для виготовлення деталей машин, установок, споруд, а також різних технічних виробів. Виробляється майже з усіх видів волокон текстильних (Див. Волокна текстильні) і ниток текстильних (Див. Нитка текстильна). В якості Т. т. можуть використовуватися і деякі побутові тканини (наприклад, марля, міткаль, саржа) для виготовлення кальки, прокладок, чохлів і т.
Тлумач
Тлумач
Місто (з 1939), центр Тлумацького району Івано-Франківської області УРСР, в 25 км від Івано-Франківська (автобусне сполучення). Комбікормовий завод і ін. С. х. технікум бухгалтерського обліку. Частина населення працює на підприємствах м.Івано-Франківська. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Тлінкіти
Тлінкіти
Індіанське плем'я рибалок і мисливців, досвідчених мореплавців, що заселяло в минулому Ю-В узбережжі Аляски і прилеглі до нього острови. Мова відноситься до на-дене мов (Див. На-дене мови). Поряд з поділом на тотемний фратрії (Див. Фратрія) і пологи з матрилинейностью рахунком походження і успадкування у Т.
Тли
Тли
(Aphidinea) надродина рослиноїдних комах із загону равнокрилих. Довжина тіла від 0, 5 мм до 6 мм . У крилатих Т. 2 пари однакових крил з рідкою мережею жилок. Ротові органи колючо-сисні. Перетворення неповне. Покрови тіла тонкі, часто покриті пушком або восковим нальотом. Т. харчуються соками хвойних і покритонасінних рослин, рідше папоротей.
Тмутараканський камінь
Тмутараканський камінь
Мармурова плита з висіченим на ній російським написом 1068, знайдена в 1792 на Таманському півострові. Текст напису свідчить: "У літо 6576 індикта 6 Гліб князь міряв море по леду від Тмуторокані до Корчева 14000 сажнів". Напис була вперше опублікована А. І. Мусиним-Пушкіним (Див. Мусін-Пушкін) в 1794.
Тлюстенхабль
Тлюстенхабль
Селище міського типу в Теучежский районі Адигейської АТ Краснодарського краю РРФСР, в 25 км від залізничної станції Енем (на лінії Краснодар - Новоросійськ). Заводи: залізобетонних виробів, рибоводний. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тмутараканське князівство
Тмутараканське князівство
Древнє російське князівство 10-12 вв. на Таманському півострові з центром в м Тмутаракань. Поява на Таманському півострові східнослов'янського населення пов'язано з походами Ігоря (944) на Візантію і Святослава (965) на ясів (Алани) і касогів (Адиги). Т. к. Відрізнялося строкатістю етнічного складу. У 988-1036 Т.
Тмутаракань
Тмутаракань
Древній російський місто на Таманському півострові у станиці Таманської. У 8-9 вв. на місці Т. розташовувалося поселення Таматарха, що підкорялося Хозарського каганату (Див. Хазарський каганат). Після розгрому Хозарського каганату в 965 київським князем Святославом Ігоровичем (Див. Святослав Ігорович) на місці Таматархи виникла Т.
Тоала
Тоала
Плем'я, що жило в горах на Ю. -З. о. Сулавесі (Індонезія). На початку 20 ст. налічувало близько 100 чол. ; язик не вивчений. Т. - залишки найдавнішого домонголоідного населення Малайського архіпелагу, антропологічно схожі з веддов (Див. Ведди) (малий зріст, дуже темна шкіра, хвилясте волосся). Т. вели мисливсько-збиральної спосіб життя, користуючись кам'яними і кістяними знаряддями палеолітичної вигляду (металеві вироби вимінювали у сусідніх Бугової (Див.
Тоба (озеро)
Тоба (озеро)
Тоба (Toba), озеро на С. о. Суматра в Індонезії. Розташоване в тектонічному улоговині в межах вулканічного плоскогір'я Батак на висоті 911 м. Площа близько 1300 км2 (найбільше на Суматрі), глибина до 529 м. У середній частині - о. Самосир (площа 640 км2, висота до 1630 м). Сток по р. Асахан в Малаккська протока.
Тоарскій ярус
Тоарскій ярус
[Від назви р Туар (thouars) у Франції], верхній (четвертий знизу) ярус нижнього відділу юрської системи [див. Юрская система (період)]. Встановлено французьким палеонтологом А. Д. д'Орбіньі в 1850. У стратотип представлений блакитними мергелями (8-10 м ) з прошарками глинистих вапняків. Підрозділяється на 3 под'яруса і 6 зон.
Тоба (скотоводч. Плем'я)
Тоба (скотоводч. Плем'я)
Тоба , до кінця 4 ст. скотарське плем'я, кочували головним чином на території сучасного автономного району Внутрішня Монголія (КНР). До середини 3 ст. входило в племінний союз Сяньбі, надалі самостійно, грало активну політичну роль. З початку 4 ст. Т. знаходилося у військовому союзі з китайською імперією Західна Цзінь.
Тоба Содзё
Тоба Содзё
(Буквально - єпископ з Тоба, справжнє ім'я - Какуйю) (1053 - 31. 7. 1140, Козандзі), японський живописець, один з перших майстрів японської монохромного живопису тушшю. Буддійський монах. Т. С. приписуються 4 довгих горизонтальних сувою з островиразітельних, виконаними в тонкій графічній манері зображеннями тварин і людей в різних гротескних ситуаціях (так звані "Сувої з карикатурами на тварин", монастир Козандзі поблизу Кіото).
Кмин
Кмин
(Carum) рід дво- і багаторічних трав'янистих рослин сімейства зонтичних. Листя двічі або тричі перисторозсічені. Суцвіття - парасольки з обгорткою або без неї, квітки білі або рожеві. Плід - двусемянка (при дозріванні розпадається на сім'янки), овальної або довгастої форми, тонкоребриста. Близько 30 видів, що мешкають в Європі і Азії, в СРСР 10 видів.
Тобаго
Тобаго
(Tobago) острів в Атлантичному океані, до С. -В. від острова Тринідад, разом з яким входить до складу держави Тринідад і. Площа 300 км 2 . Населення 39, 3 тис. Чол. (1970). На С. -В. гори (висотою до 576 м ), складені переважно вулканогенними породами, прорваними гранітами; на Ю. -З. нице вапнякове плато.
Тліючий розряд
Тліючий розряд
Один з видів стаціонарного самостійного електричного розряду в газах (Див. Електричний розряд в газах). Відбувається при низькій температурі катода, відрізняється порівняно малою щільністю струму на катоді і великим (близько сотень вольт) катодним падінням (Див. Катодне падіння) U потенціалу. Т. р. може виникати при тисках р газу аж до атмосферного, проте переважна більшість досліджений ий Т.
Тобата
Тобата
Колишнє місто в Японії, нині в складі м Кітакюсю, на півночі острова Кюсю. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тобара доктрина
Тобара доктрина
Політична доктрина, висунута в 1907 міністром закордонних справ Екуадора К. Р. Тобар (С. r. Tobar) про невизнання нових урядів, що прийшли до влади антиконституційним шляхом. Тобар запропонував американським державам підписати міжнародну конвенцію, згідно з якою вони отримали б можливість втручатися у внутрішні справи латиноамериканських країн.
Тобогган
Тобогган
Таббоган, тобоган (слово алгонкинской походження), бесполозние сани, поширені серед індіанців Канади. Складаються з дощок довжиною 3-4 м і шириною 30-40 см , скріплених декількома поперечиною і ременями з оленячої шкіри. Передок Т. загнутий, замість бортів натягнута шкіра або береста. Поводками служать два довгих ременя.
Тлюстен Юсуф Ібрагімович
Тлюстен Юсуф Ібрагімович
Тлюстен Юсуф Ібрагімович (р. 25. 4. 1913 аул Шаханчеріхабль, нині Теучежский району), адигейський радянський поет. Член КПРС з 1941. Вчився в Московському Поліграфічному інституті. Учасник Великої Вітчизняної війни 1941-45. Друкується з 1938. Автор збірки "Адигейські новели" (1939). у повісті "Світло в горах" (1949) зображена боротьба адигейського народу з фашистськими окупантами.
Тобіас Рудольф
Тобіас Рудольф
Тобіас Рудольф (29. 5. 1873, Кяйна, нині Хійумааского району, - 29. 10. 1918 року, Берлін), естонський композитор і органіст. У 1897 закінчив Петербурзьку консерваторію по класах органу у Л. Ф. Гоміліуса і композиції у Н. А. Римського-Корсакова. У 1898-1904 працював в Петербурзі хоровим диригентом і органістом.
Тобілевич Іван Карпович
Тобілевич Іван Карпович
Тобілевич Іван Карпович (1845-1907), український драматург; см. Карпенко-Карий І. К. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тобол (пос. Гір. Типа в Казахській РСР)
Тобол (пос. Гір. Типа в Казахській РСР)
Тобол , селище міського типу в Тарановський районі Кустанайської області Казахської РСР. Вузол залізничних ліній на Кустанай, Картали, Джетигара, Цілиноград. 11, 3 тис. Жит. (1975). Підприємства залізничного транспорту, комбінат будматеріалів, пивоварний завод. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Тобольська різьблена кістка
Тобольська різьблена кістка
Один з видів російського різьблення по кістки, художній промисел в Тобольську. Вироби Т. р. к. відомі з початку 18 ст. , Російський косторезная промисел виник у 2-й половині 19 ст. Традиційні вироби Т. р. к. - мініатюрна скульптура переважно з мамонтової кістки (нерідко групові композиції) на теми життя народів Півночі.
Тобол (річка)
Тобол (річка)
Тобол , річка в Кустанайській області Казахської РСР, Курганської і Тюменській областях РРФСР, лівий приплив Іртиша (басейну Обі). Довжина 1591 км, площа басейну 426000 км2 (в т. Ч. 62000 км2 безстічні області). У верхів'ях тече по Тургайському плато; в середній і нижній течії - по Західно-Сибірської рівнині в широкій долині з звивистим руслом.
Тобиш
Тобиш
Річка в Комі АРСР, ліва притока р. Цильма (басейн Печори). Довжина 393 км , площа басейну 6610 км 2 . Бере почало і тече в межах Тиманского кряжа. Живлення снігове і дощове. Повінь в травні - червні. Замерзає в кінці жовтня - початку листопада, розкривається в травні. Велика радянська енциклопедія. - М.
Тобрук
Тобрук
Місто в Лівії, на приморській автостраді. Близько 55 тис. Жит. (1974). Порт на березі Середземного моря. харчосмакові підприємства. Кустарні промисли. Поблизу Т., в місті-супутнику - нафтоекспортний порту Марсаель-Харіга (вантажообіг 6, 4 млн. т в 1974), будується (1976) нафтопереробний завод. Під час 2-ї світової війни 1939-45 був важливим опорним пунктом в Кіренаїці в ході Північно-Африканських кампаній 1940-43 (Див.