Skip to main content

Велика радянська енциклопедія

Уеллінгтон (острів)

Уеллінгтон , Веллінгтон (Wellington), острів біля узбережжя Чилі, один з найбільш великих в Чилійському архіпелазі. Площа близько 7 тис. Км2. Материкового походження (продовження Берег Кордильєри). Густі змішані ліси. Населення рідкісне. Рибальство, лісорозробки. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Товада
Товада
Озеро в Японії, на С. острови Хонсю. Розташоване в хребті Оу, в кальдері згаслого вулкана на висоті 327 м . Площа 59 км 2 , глибина 334 м . Сток по р. Ойрасе в Тихий океан. На східному березі р Утарубе. Рибальство. Національний парк; туризм. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Товариства острова
Товариства острова
Архіпелаг в південній частині Тихого океану; см . Товариства острова. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товариство пересувних художніх виставок
Товариство пересувних художніх виставок
Російське демократичне художнє об'єднання, утворене в 1870 в Петербурзі. Див. Передвижники. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тобольськ
Тобольськ
Місто обласного підпорядкування, центр Тобольського району Тюменської області РРФСР. Порт на Іртиші, поблизу впадання в нього р. Тобол. Розташований в 14 км від залізничної станції Тобольськ і в 254 км до С. -В. від Тюмені. Аеропорт. 65, 6 тис. Жит. (1976). Заснований в 1587 загоном козаків. З кінця 16 ст.
Товариство
Товариство
В буржуазному цивільному праві різні з точки зору правового становища види компаній, які ведуть комерційну діяльність. Як правило, всі вони вважаються юридичними особами, обсяг прав яких регламентується законом з урахуванням завдань їх діяльності, статутних положень, внутрішньої організації. Найбільш поширена форма капіталістичного Т.
Товариство імені Шевченка
Товариство імені Шевченка
( "Товариство імені Шевченка") виникло у Львові в 1892 в результаті реорганізації Літературного товариства ім . Шевченко, створеного в 1873. Існувало до 1939. Мало 3 секції - історико-філософську, філологічну і математико-природничо-медичну, в складі яких було кілька комісій. Головні видання товариства: "Записки НТШ" (1892-1939; 155 тт.
Товариство спільного обробітку землі
Товариство спільного обробітку землі
(ТОЗ) найпростіше виробниче об'єднання селян; форма колективного господарства, що передбачає добровільне усуспільнення землі і праці при збереженні особистої власності на засоби виробництва. У ТОЗах громадськими стають тільки машини і знаряддя, придбані на доходи товариства. Робоча худоба і інвентар, що належали селянам, об'єднуються за згодою їх власників лише на період виконання с.
Товариство революційної молоді В'єтнаму
Товариство революційної молоді В'єтнаму
(В'єтнам Тхань Ніен кати манг донг ти хой) перша марксистська організація, створена в'єтнамськими комуністами на чолі з Хо Ши Міном. Заснована в червні 1925 року в Гуанчжоу (Кантон, Китай). Група комуністів всередині товариства керувала його діяльністю. Видавало з червня 1925 по квітень 1927 газету "Тхань Ніен" ( "Молодь").
Товариство з обмеженою відповідальністю
Товариство з обмеженою відповідальністю
В буржуазному цивільному праві одна з організаційних форм торговельних і виробничих компаній. Члени такого товариства поділяються на 2 категорії: одні відповідають за зобов'язаннями товариства в межах внесеного ними вкладу, інші - всім своїм майном. Найбільш поширене в Великобританії, де право не наділяє Т.
Товарково
Товарково
Селище міського типу в Дзержинському районі Калузької області РРФСР. Розташований у впадання р. Шаню в Угру (басейн Оки), в 8 км від залізничної станції Пятовская (на лінії Калуга - Вязьма). Виробництво будматеріалів; металообробка. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товарковський
Товарковський
Селище міського типу в Тульській області РРФСР, підпорядкований Богородицької міськраді. Розташований в 4 км від залізничної станції Товарково (на лінії Намисто - Єлець). 11, 5 тис. Жителів (1974). Завод високовольтної арматури, цукровий завод. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Товариський суд
Товариський суд
В СРСР виборний громадський орган, покликаний активно сприяти вихованню громадян в дусі комуністичного ставлення до праці, до соціалістичної власності, дотримання правил соціалістичного співжиття, поваги честі і гідності громадян. Головний напрямок роботи Т. с. - попередження правопорушень та проступків, які завдають шкоди суспільству, виховання методом переконання і громадського впливу.
Товарна біржа
Товарна біржа
См. Біржа. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товарні резерви
Товарні резерви
См. в ст. Товарний запас. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товарне господарство
Товарне господарство
См. Товарне виробництво. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товма Мецопеці
Товма Мецопеці
Вірменський історик 1-ої половини 15 ст. Його твір "Історія Тимура і його наступників" охоплює події 1386-1440 і присвячено війнам і навалам Тимура, Шахруха і правителів Кара-Коюнлу, а також політичної історії народів Закавказзя. Т. М. - автор "Ішатакарана" ( "Пам'ятною записки") - твори про перенесення вірменського патріаршого престолу з Сиса (Кілікія) у Ечміадзін з докладним викладом подій церковної історії 14-15 ст.
Товарний знак
Товарний знак
Позначення, що поміщається на товарі (або упаковці) промисловими і торговими підприємствами для індивідуалізації товару і його виробника (продавця). Т. з. можуть бути словесними (поєднання окремих букв, цифр, прізвище), образотворчими (малюнки, графічні символи, поєднання кольорів), об'ємними (форма виробів або упаковки) і т.
Рух товару
Рух товару
В соціалістичних країнах, планомірна організація завезення товарів у окремі області та райони країни. Раціональна система Т. передбачає вибір найкоротших шляхів руху товарів з місць виробництва в місця споживання; застосування найбільш доцільних форм руху товарів; використання найбільш зручних і економічних видів транспорту.
Товариство санкт-петербурзьких майстрових
Товариство санкт-петербурзьких майстрових
(" Товариство санкт-петербурзьких майстрових ") одна з перших соціал-демократичних організацій в Росії; заснована в 1885 в Петербурзі П. В. Точисський (Див. Точисський). Спочатку група Точисского називалася "Товариством сприяння підняттю морального, інтелектуального і матеріального становища робітничого класу в Росії".
Товстуха Іван Павлович
Товстуха Іван Павлович
Товстуха Іван Павлович [10 (22). 2. 1889 році, Березна, нині Чернігівської області, - 9. 8. 1935 Москва], радянський партійний і науковий діяч. Член Комуністичної партії з 1913. Народився в сім'ї прикажчика. У революційному русі з 1905; в 1909 арештований, в 1911 висланий в Іркутську губернію, в 1912 біг за кордон.
Товуті
Товуті
(Towuti) озеро в Індонезії, найбільше на острові Сулавесі. Площа близько 600 км 2 , глибина до 203 м , висота рівня 293 м . Котловина Т. тектонічного походження, озеро оточене горами. Сток в залліве Боні. На західному березі - р Ларонда. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товарні фонди
Товарні фонди
Частина товарних ресурсів (Див. Товарні ресурси) соціалістичної економіки, яка надходить в обіг централізовано, в плановому порядку і через організований ринок. Т. ф. використовуються для продажу населенню, подальшої переробки, створення резервів, експорту та т. п. Але основна їх частина в кінцевому рахунку надходить населенню через державну і кооперативну торгівлю.
Товарні ресурси
Товарні ресурси
В соціалістичних країнах, предмети споживання, призначені для реалізації на внутрішньому ринку або для експорту. Складаються з готових товарів, вироблених в промисловості і сільському господарстві протягом даного і попередніх періодів, а також існуючих у вигляді перехідних запасів або закуповуються по імпорту.
Тоглук-Тимур
Тоглук-Тимур
(Г. Народження невідомий - помер 1362 або 1363) засновник і хан Моголистана, родоначальник династії, яка правила в Східному Туркестані до 70-х рр. 16 в. Походив з дому Джагатая (Див. Джагатай) (Чагатая). У 1347-48 проголошений ханом східних володінь Джагатайского (Чагатайська) улусу (Див. Джагатайскій улус).
Тога
Тога
(Лат. toga, від tego - покриваю) верхній одяг громадян в Стародавньому Римі, рід мантії, зазвичай з білої шерсті; у сенаторів і вершників - з пурпуровою облямівкою, у які домагаються громадських посад - білосніжна (toga Candida, звідси слово "кандидат"). Давньоримські одягу: тоги чоловіків, столи і пал жінок, туніка дитини.
Того Данило Миколайович
Того Данило Миколайович
Того Данило Миколайович [2 (14). 8. 1891 - 30. 11. 1939], учасник боротьби за Радянську владу в Північній Осетії. Член Комуністичної партії з 1917. Народився в с. Христіановський, нині р Дігора Північно-Осетинської АРСР. Навчався в Петровській с. -х. академії в Москві. У 1916 мобілізований в армію; після Лютневої революції 1917 вів революційну пропаганду серед солдатів Осетинської бригади на Південно-Західному фронті, член полкового комітету.
Товстоногов Георгій Олександрович
Товстоногов Георгій Олександрович
Товстоногов Георгій Олександрович [р. 15 (28). 9. 1915 Тбілісі], радянський режисер, народний артист СРСР (1957), доктор мистецтвознавства (1968). У 1938 закінчив режисерський факультет ГІТІСу. У 1938-46 режисер Тбіліського російського театру ім. Грибоєдова, в 1946-49 працював в московському Центральному дитячому театрі, в 1950-56 головний режисер Ленінградського театру ім.
Того Хейхатіро
Того Хейхатіро
Того Хейхатіро (22. 12. 1847, префектура Кагосіма, - 30. 5. 1934 Токіо), японський військово-морський діяч, адмірал флоту (1913), маркіз ( 1934). Військово-морську освіту отримав в Англії (1871-1878). Під час японо-китайської війни 1894-95 командував крейсером. У 1904 проведений в адмірали. Під час російсько-японської війни 1904-05 командувач 1-й ескадрою і головнокомандувач Сполученим флотом.
Тогур
Тогур
Селище міського типу в Колпашевском районі Томської області РРФСР. Розташований поблизу впадання р. Кеть в Об, в 8 км від м Колпашево. Ліспромгосп, лісопильний завод. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Товарний капітал
Товарний капітал
Функціональна форма і третя стадія кругообігу промислового капіталу (Див. Промисловий капітал). Функціонує в сфері обігу і обслуговує процес зміни форм вартості. За натуральній формі представлений певною масою Товарів, вироблених на капіталістичних підприємствах і призначених для продажу. У вартісному вираженні складається з 3 елементів: з + v + m , де з - постійний капітал, v - змінний капітал, m - додаткова вартість.
Тоголок Молдо
Тоголок Молдо
(Псевдонім; справжнє ім'я Байимбет Абдирахманов) (10. 6. 1860, місцевість Куртка на Тянь-Шані, нині Ак-Талінський район Наринськой області Киргизької РСР, - 4. 1. 1942 року, там же), киргизький радянський народний поет. Навчався в сільській мусульманській школі. Наймитував. Перу Т. М. належать вірші-голосіння, пісні-скарги, сатиричні вірші.
Тоджа
Тоджа
Азас, озеро в Тувинської АРСР, в західній частині Тоджинському улоговини. Площа 51, 6 км 2 . У Т. впадає р. Азас, випливає р. Тоора-Хем (права притока Великого Єнісею). Вищі рівні в червні, нижчі в березні - квітні; розмах коливань рівня 1, 4 м . Замерзає на початку листопада, розкривається в 2-й половині травня.
Тогрул-бек
Тогрул-бек
(Буквально - князь-сокіл) (близько 993 - вересень 1063), засновник держави сельджуків (Див. Сельджуки). Разом зі своїм братом чаг-ри-беком очолював сельджукской об'єднання кочових Огуз (туркмен). В 1038 захопив частину Хорасана і в Нишапуре був проголошений султаном. В 1040 при Данденакане розгромив військо султана Масуда Газневидів; між 1040 і 1055 завоював Хорезм, велику частину Ірану, Азербайджан, Ірак; в 1049 почав завоювання Вірменії.
Тогучін
Тогучін
Місто (з 1945), центр Тогучінскій району Новосибірської області РРФСР. Розташований на р. Іня (приплив Обі). Залізнична станція на лінії Новосибірськ - Новокузнецьк, в 114 км на схід від Новосибірська. 23 тис. Жителів (1974). Деревообробний комбінат, виробництво будматеріалів, заводи: овочесушильний, виноробний, пенькообрабативающій, акумуляторних підстанцій.
Товарна продукція
Товарна продукція
В СРСР, обсяг готової продукції в грошовому вираженні, виробленої на промислових і с. -х. підприємствах і підготовленою для реалізації. До складу Т. п. Промислових підприємств включається вартість готових виробів, вироблених як зі свого матеріалу, так і з матеріалу замовника, прийнятих ВТК, зданих на склад і призначених для реалізації на сторону; вартість напівфабрикатів власного виробітку, що відпускаються на сторону, і вартість робіт промислового характеру, що виконуються на замовлення сторонн
Товарознавство
Товарознавство
Наукова дисципліна, що вивчає споживчі властивості товарів; їх класифікацію та кодування; стандартизацію (Див. Стандартизація); фактори, що зумовлюють якість товарів, контроль і оцінку його; закономірності формування асортименту товарів і його структуру; умови збереження якості товарів при їх транспортуванні, в споживанні та експлуатації.
Товарно-грошові відносини
Товарно-грошові відносини
Суспільні відносини, що виникають між людьми в процесі виробництва і реалізації Товарів. Вони з'явилися вже при випадкових актах обміну надлишками продуктів між громадами. У цих умовах товарного виробництва (Див. Товарне виробництво) як такого не було. Однак існував товарний обмін. "як відомо, - писав В.
Тодд Александер
Тодд Александер
Тодд (Todd) Александер (р. 2. 10. 1907 році, Глазго), англійський хімік-органік, член Лондонського королівського товариства (1942). Після закінчення (1931) університету у Франкфурті-на-Майні працював в ряді навчальних закладів та наукових установ; в 1938-44 директор хімічної лабораторій Манчестерського університету; професор органічної хімії Кембриджського університету (з 1944).
Товарний фетишизм
Товарний фетишизм
(Французьке fеtiche - фетиш, ідол, від португальського feitiço - чаклунство, амулет) матеріалізація виробничих стосунків між людьми в умовах товарного виробництва (Див. Товарне виробництво), засноване на приватній власності. Суть Т. ф. полягає в тому, що стихія суспільних відносин, панівна над людьми, зовні виступає у вигляді панування над ними певних речей.
Товарний запас
Товарний запас
Маса товарів, що перебувають в обігу, в процесі руху зі сфери виробництва до споживача. Як відзначав До . Маркс, "... протягом всього проміжку часу між процесом виробництва, з якого продукт виходить, і процесом споживання, до якого він входить, продукт утворює товарний запас" (Маркс К. і Енгельс Ф., Соч.