Skip to main content

Велика радянська енциклопедія

Хоріоідіт

(Від новолат. Chorioidea - судинна оболонка ока) запалення судинної оболонки ока. При Х. зазвичай залучається до процесу і сітківка (хоріоретиніт). Найбільш часта причина Х. - інфекційні хвороби (туберкульоз, токсоплазмоз та ін.). Зазвичай збудник інфекції проникає в судинну оболонку ока гематогенним шляхом.
Тоді
Тоді
(Todi) підряд птахів загону Сиворакшеподібні. Довжина тіла 9-12 см . Шия і ноги короткі. Передні пальці зрощені майже по всій довжині. Дзьоб прямий, довгий, зі щетинками біля основи. Оперення коротке, щільне. Спина яскраво-зелена, горло рожеве, черевце світле, боки рожеві або жовті. 1 сімейство з 5 видами.
Тодзьо Хідекі
Тодзьо Хідекі
Тодзіо Хідекі (30. 12. 1884, Токіо, - 23. 12. 1948 там же), один з головних японських військових злочинців, генерал. З 1915 перебував на керівних постах в японській армії. У 1937-38 начальник штабу японської Квантунської армії. У 1938-39 заступник військового міністра. У липні 1940 - жовтні 1941 військовий міністр.
Тоджікістоні Совєти
Тоджікістоні Совєти
( "Тоджікістоні Совєти") республіканська газета Таджицької РСР на таджицькій мові виходить в Душанбе 6 раз в тиждень. Заснована в березні 1925. Спочатку виходила як бюлетень під назвою "Іди Тоджік" ( "Свято таджика"), з квітня 1925 по жовтень 1928 - газета "Бедорі Тоджік" ( "Пробудження таджика"), до 31 грудня 1954 - "Тоджікістоні сурх" ( "Червоний Таджикистан"), з 1955 - "Т.
Тоджинському улоговина
Тоджинському улоговина
Тоджинському западина, межгорная улоговина в басейні правих приток Великого Єнісею - рр. Хамсаре і Азас, в Тувинської АРСР. Розташована між Східним Саяном і хребтом Академіка Обручева. Довжина близько 150 км . Висота від 800 м на З. до 1800 м на В. Рельєф низькогірний, місцями среднегорний, на З. - горбисто-рівнинний.
Тодоров Петко Юрданов
Тодоров Петко Юрданов
Тодоров Петко Юрданов (26. 9. 1879, м Олена, - 14. 2. 1916 Шато-д'Е, Швейцарія) , болгарський письменник. Вивчав право, літературу, філософію у Франції, Швейцарії, Німеччини. У 90-і рр. перебував під впливом соціалістичних ідей. Друкувався з 1894. Ранні нариси і вірші пройняті симпатіями до пролетарів.
Товарне виробництво
Товарне виробництво
Форма суспільного виробництва, при якій продукти виробляються не для власного споживання, а для обміну ( см . Товар) ; виникає на основі суспільного поділу праці (Див. Поділ праці), ведеться економічно відособленими виробниками. Т. п. - історично минуща форма виробництва. Просте Т. п. Зароджується в період розкладання первіснообщинного ладу.
Тодра Сильвестр Ясевич
Тодра Сильвестр Ясевич
Тодра Сильвестр Ясевич [4 (16). 1. 1880 с. Іанеулі, нині Чохатаурскій район Грузинської РСР, - 8. 6. 1936 Тбілісі], учасник революційного руху в Росії, радянський державний діяч. Член Комуністичної партії з 1901. Народився в селянській родині. У 1901-15 один з організаторів нелегальних друкарень РСДРП в Баку, Батумі; працював в більшовицьких друкарнях в Москві, Петербурзі, Виборзі, Тбілісі.
Товарообіг
Товарообіг
Звернення товарів; стадія процесу відтворення, що охоплює рух товарів від сфери виробництва до сфери споживання. Т. виражає вартість (суму) продажів засобів виробництва і предметів споживання, характеризує якість і кількість сторони економічної діяльності в сфері товарного обігу. Т. ділиться на оптовий (оборот оптової торгівлі (Див.
Тойо Ода
Тойо Ода
(1420-1506) Японський художник; см. Сессю. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тодоров Станко
Тодоров Станко
Тодоров Станко (р. 10. 12. 1920 році, Кленовік, нині Колош, Перникський округ), державний і політичний діяч НРБ. Народився в сім'ї робітника-гірника. У 1936-41 працював в швейних майстерень Софії. Брав участь в прогресивному молодіжному русі. У 1941 покликаний в армію, звідки втік (1943). З 1943 член компартії Болгарії (БКП).
Тодорський Олександр Іванович
Тодорський Олександр Іванович
Тодорський Олександр Іванович [1 (13). 9. 1 894, с. Деледіно, нині Молоковского району Калінінської області, - 28. 8. 1965, Москва], радянський військовий діяч, генерал-лейтенант (1955). Член КПРС з 1918. Учасник 1-ої світової війни 1914-18, капітан. Після Лютневої революції 1917 вибраний головою полкового комітету.
Тоекуні Утагава
Тоекуні Утагава
Тоекуні Утагава (1769 Едо, нині Токіо, - 1825, там же ), японський графік і живописець. Представник школи Укийе-е. Випробував вплив К. Утамаро. Прославився як автор серії ксилографій "Актори на сцені" (1793-94), віртуозно передавальних характерні пози, жести, особливості сценічних ситуацій. Для творчості Т.
Тойота Мотор
Тойота Мотор
( "Тойота Мотор") см. В ст. Автомобільні монополії. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тойонака
Тойонака
Місто в Японії на острові Хонсю, в префектурі Осака, на р. Кандзакі. 365 тис. Жителів (1972). Промисловий пригород Осака. Нафтохімічна , металургійна промисловість, виробництво спеціальних транспортних засобів (в тому числі судів на підводних крилах). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Тойотомі Хідейосі
Тойотомі Хідейосі
Тойотомі Хідейосі (1536 - 15. 9. 1598, Фусімі), полководець і державний діяч феодальної Японії. Виходець із селян. Проявивши видатні військові здібності, Т. став одним з найближчих помічників Нобунага Ода в його війнах за створення централізованої держави. Після загибелі Ода в 1582 Т. сконцентрував в своїх руках фактичну владу, формально займаючи лише пост канцлера (кампаку).
Тоехасі
Тоехасі
Місто в Японії, на Ю. острова Хонсю, в префектурі Айті, при впадінні р. Тойокава в затоку Ацумі. 281 тис. Жителів (1974). Транспортний вузол. Центр шовкової промисловості (шёлкомотаніе, виробництво шовкових тканин), машинобудівні, хімічні, деревообробні заводи. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Тотожна істинність
Тотожна істинність
Властивість складних висловлювань (Див. Висловлення), справжніх в силу їх формально-логічної структури і сенсу (інтерпретації) входять до них логічних операцій. Такі висловлювання лише "по видимості" описують факти (класи фактичних ситуацій), про які говорять що входять до них елементарні висловлювання і які становлять їх "матерію"; по суті ж вони висловлюють логічно значущі зв'язку між висловлюваннями, зв'язку, які завжди породжують справжню думку незалежно від того, в якій області знання, на я
Тозер
Тозер
Місто в Тунісі; см. Таузар. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Чи тотожні частинки
Чи тотожні частинки
Частинки, що володіють однаковими фізичними властивостями: масою, Спіном, електричним зарядом і ін. Внутрішніми характеристиками (квантовими числами). Наприклад, всі електрони Всесвіту вважаються тотожними. Т. ч. Підкоряються Тотожності принципом. Поняття про Т. ч. Як про частки принципово нерозпізнаних - чисто квантово-механічне.
Тотожне перетворення
Тотожне перетворення
Заміна одного аналітичного вираження іншим, тотожне йому рівним, але відмінним за формою (див. Тотожність). Метою Т. п. Може бути надання висловом виду, більш зручного для чисельних розрахунків або подальших перетворень, для логарифмування, потенціювання, диференціювання, інтегрування, рішення рівнянь і т.
Тойтепа
Тойтепа
Місто (з 1973), центр Среднечірчікского району Ташкентської області Узбецької РСР. Розташований в 4 км від залізничної станції Тойтепа, на автодорозі Ташкент - Коканд, в 25 км до Ю. від Ташкента. 17 тис. Жителів (1975). Швейна фабрика. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Тойнбі Арнолд
Тойнбі Арнолд
Тойнбі (Toynbee) Арнолд (23. 8. 1852 Лондон, - 9. 3. 1883 Вімблдон), англійський історик економіст. Закінчив Оксфордський університет, де з 1878 викладав політичну економію та історію економіки. Робота Т. "Промисловий переворот в Англії в 18 столітті" (1884, рос. пер. 1898) присвячена процесу капіталістичної індустріалізації.
Тоидзе Мойсей Іванович
Тоидзе Мойсей Іванович
Тоидзе Мойсей (Мосе) Іванович [21. 1 (2. 2). 1871 році, Тбілісі, - 17. 6. 1953 там же], радянський живописець, народний художник СРСР (1953), дійсний член Академії мистецтв СРСР (1947), Герой Праці (1932). Вчився в петербурзькій АХ (1896-99). З 1899 жив в Тбілісі, де в 1922 організував Народну художню студію.
Тоидзе Іраклій Мойсейович
Тоидзе Іраклій Мойсейович
Тоидзе Іраклій Мойсейович [р. 14 (27). 3. 1902, Тбілісі], радянський графік і живописець, заслужений діяч мистецтв РРФСР (1951). Навчався у свого батька М. Тоидзе і в Тбіліській АХ (закінчив в 1930). Ранні картини Т. ( "Лампочка Ілліча", 1927, Музей мистецтва народів Сходу, Москва) зіграли значну роль в утвердженні радянської теми в грузинському побутовому жанрі.
Тойон
Тойон
Титул представника панівної верстви у якутів з 17 в. На стадії переходу якутського суспільства до феодалізму. Т. володіли великими стадами і вели господарство, експлуатуючи залежних від них улусних людей. Входження якутів до складу Росії (2-я чверть 17 ст.) сприяло розвитку у них феодалізму і перетворення Т.
Струм
Струм
Річка в Оренбурзькій області РРФСР, права притока р. Самара (басейн Волги) Довжина 306 км , площа басейну 5930 км 2 . Бере початок на височини Загальний Сирт; тече в широкій долині. Харчування в основному снігове. Середня витрата води в 38 км від гирла 12, 1 м 3 / сек . Замерзає в листопаді, розкривається в квітні.
Тойтерьер
Тойтерьер
Порода декоративних карликових тер'єрів (Див. Тер'єри). Походження невідомо. Зростання 18-26 см , конституція ніжна. Голова округла, морда загострена, очі великі, опуклі, вуха стоячі або напівстоячі, довгі. Кінцівки тонкі, довгі, хвіст купірується. Шерсть коротка, на грудях і животі шерстного покриву майже немає.
Струм дії
Струм дії
(Фізіологічне) електричний струм, що виникає в нервових, м'язових і деяких рослинних клітинах між їх збудженими і сусідніми спочивають ділянками. Обумовлений змінами іонної проникності мембрани і потенціалу, які розвиваються в збудженому ділянці; реєструється за допомогою позаклітинних електродів. Відіграє важливу роль в поширенні потенціалу дії (Див.
Струм спокою
Струм спокою
(Фізіологічне) електричний потенціал, що виникає між інтактним і пошкодженим ділянками живої тканини. Обумовлений існуванням різниці потенціалів між протоплазми клітини і зовнішнім середовищем (див. Біоелектричні потенціали). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Струм молотильний
Струм молотильний
Відкрита або має навіс майданчик з обладнанням і машинами для обмолоту с. -х. культур (зернові, льон, конюшина та ін.) і післязбиральної обробки зерна. У колгоспах і радгоспах СРСР при збиральної площі 800-1000 га підбирають ділянки довжиною 70-80 м і шириною 45-60 м. Для природного сушіння зерна роблять 3-4 профільовані смуги довжиною 50-60 м і шириною 12-15 м зі скатом для стоку дощової води (в деяких господарствах майданчик Т.
Струм зміщення
Струм зміщення
При побудові теорії електромагнітного поля Дж. К. Максвелл висунув гіпотезу (згодом підтверджену на досвіді) про те, що магнітне поле створюється не тільки рухом зарядів (струмом провідності, або просто струмом), а й будь-якою зміною в часі електричного поля . Величину, рівну швидкості зміни в часі ( t ) електричної індукції D (точніше, величину (∂ D / ∂ t ) / 4π ), Максвелл назвав Т.
Енергія теплова
Енергія теплова
См. Електричний струм. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Токайдо
Токайдо
Один з найважливіших трактів середньовічної Японії, що з'єднував рр. Едо (з 1869 називається Токіо) і Кіото. Довжина 496 км . Перші згадки про Т. відносяться до 6 ст. Т. мав велике економічне значення, пов'язуючи два густонаселених і найбільш розвинених в економічному відношенні району країни. У 1889, в основному по трасі Т.
Токай (селище в Угорщині)
Токай (селище в Угорщині)
Токай (Tokaj), селище на С. -В. Угорщини, в медьє Боршод-Абауй-Земплен, на правому березі р. Тиса, біля східного підніжжя гори Токай. Центр виноградарського і виноробного району, відомого високоякісним вином (токай). Винні погреби. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Токай (вино)
Токай (вино)
Токай (від назва угорського селища Токай), десертне вино виноградне, що виробляється в Угорщині з винограду білих сортів Фурмінт і Гарс-Левелю. Вміст спирту 6-16 об'ємних%, цукристість 0-25%. Готується бродінням високоцукристого сусла (30-60% цукру), одержуваного з зародзиненого (або зав'яленого) винограду, ураженого мікроскопічним грибом Botrytis cinerea.
Токантінс
Токантінс
(Tocantins) річка на В. Бразилії. Довжина 2850 км , площа басейну 770 тис. км 2 . Утворюється злиттям рр. Мараньян і Алмас, що беруть початок в центральній частині Бразильського плоскогір'я, тече по ньому, утворюючи численні пороги і водоспади. Впадає широким естуарієм в р. Пара - правий рукав дельти р.
Токарев Олександр Максимович
Токарев Олександр Максимович
Токарев Олександр Максимович (р. 27. 11. 1921 року, Омськ), радянський державний і партійний діяч. Член КПРС з 1942. Народився в сім'ї службовця. Закінчив Куйбишевський інженерно-будівельний інститут (1949). У 1940-45 в Радянській Армії; учасник Великої Вітчизняної війни. З 1949 працював на будівництві Новокуйбишевського нафтопереробного заводу (майстер, виконроб, начальник дільниці).
Токай (економіч. Район в Японії)
Токай (економіч. Район в Японії)
Токай , економічний район в Японії, на Тихоокеанському узбережжі острова Хонсю. Включає префектури - Айті, Міе, Сідзуока. Площа 18, 7 тис. Км2. Населення близько 10 млн. Чол. (1970), в тому числі близько 75% міського. Найважливіші міста: Нагоя, Сідзуока, Тоехасі, Йоккаїті, Хамамацу, Цу. Один з найбільших промислових районів Японії (близько 10% національного доходу і готової промислової продукції країни).
Токарев Сергій Олександрович
Токарев Сергій Олександрович
Токарев Сергій Олександрович [р. 16 (28). 12. 1899 Тула], радянський етнограф та історик, доктор історичних наук (1940), заслужений діяч науки Якутській АРСР (1956) і РРФСР (1971). Професор історичного факультету МГУ (1939-73), завідувач сектором інституту етнографії АН СРСР (з 1943). Основні праці по проблемах суспільного ладу, етногенезу, історії та формам релігій народів світу, історіографії; фахівець з етнографії народів Сибіру, ​​Океанії, Західної Європи.
Токарівка (пос. Гір. Типа в Казахській РСР)
Токарівка (пос. Гір. Типа в Казахській РСР)
Токарівка, селище міського типу, центр Тельманского району Карагандинської області Казахської РСР. Розташований на р. Нура, поблизу впадання її в Самаркандське водосховище, в 4 км від залізничної станції Нурінская (на лінії Целіноград - Караганда) і в 30 км на північ від Караганди. Підприємства харчової промисловості.