Skip to main content

Тропічна область

зоогеографічна область Світового океану, що охоплює тропічні і субтропічні зони, де температура води на поверхні не буває нижче 20 ° С. Межі в західних частинах Т. о. проходять приблизно по 35 ° північних і південних широт, в східних частинах - трохи ближче до екватора (див. карту ). Для Т. о. характерні в пелагиали численні акули, тунці, вітрильники, летючі риби, морські черепахи; в бенталі - коралові рифи (з характерним для них співтовариством), прибережні мангрові зарості, достаток крабів, лангустів, великих черевоногих і двостулкових молюсків та ін. В пелагиали Т. о. круготропіческіе види тварин переважають над поширеними лише на окремих ділянках і, таким чином, Т. о. єдина, а різні її частини виділяють як провінції (Атлантична, Індо-Західно-Тихоокеанська і Східно-Тихоокеанська). У бенталі (літораль, шельф) круготропіческіх видів вкрай мало і Т. о. є Тропічне царство (або надобласть), яке ділять на 4 (іноді на 3 або 5) області: Індо-Західно-Тихоокеанська, Центральноамериканська (іноді ділять на Західно-Атлантичну і Східно-Тихоокеанську), Західно-Африканська і Середземноморським-лузітанскій ( 2 останні іноді об'єднують в Східно-Атлантичну). Кошти, виділені з донної фауни області розділені зоогеографічними бар'єрами: сухопутними - материками Старого і Нового Світу, і океанічними - среднеатлантических і східно-тихоокеанським, через які проникає менше 10% видів фауни сусідніх областей (фауна шельфу не здатна подолати дно океану, протягом якого перевершує можливості розселення пелагічних личинок донних тварин).Фауна Індо-Західно-Тихоокеанської області найбільш багата і стародавня, відрізняється найвищим ступенем ендемізму і, мабуть, була вихідною для більшої частини груп фауни шельфу. На другому місці за багатством видами і їх різноманітності варто західно-атлантична фауна. Східно-тихоокеанська фауна значно біднішими попередньої; ще більшою мірою збіднена східно-атлантична фауна, яка містить багато видів західно-атлантичного походження. У Центрально-американської області ряд пологів (краби, морські їжаки, деякі риби і ін. Представлені різними, але близькими видами) зустрічається на тропічному мілководдях як в східно-тихоокеанської, так і в західно-атлантичної частинах і не зустрічається в ін. Районах. Таке поширення обумовлено існуванням (в міоцені - нижньому пліоцені) протоки на місці сучасної Центральної Америки. На підставі цих відмінностей дану область ділять іноді на 2 самостійні. Фауна східних частин Т. о. більш збіднена в результаті різких кліматичних змін, що відбувалися в плейстоцені і слабо відбилися в західних частинах. Див. Також Тропічна фауна. До. Н. Несис.

Тропічна область. 1. Мулистий стрибун. 2. Звабливий краб, або краб-скрипаль Uca. 3. Зелена (супова) черепаха. 4. Велика корифена. 5. Летюча риба двукрил звичайний. 6. Молуккській мечехвост. 7. Морська змія морський крайт звичайний. 8. Смугастий тунець. 9. Рак-богомол Squilla mantis. 10. Фізалія. 11. Каурі Cypraea tigris. 12. Медуза корнерот ропілема. 13. Аргонавт Argonauta argo, самка. 14. Наутілус. 15. Мурекс Murex saxatilis. 16. Волюта Melo amphora.

Тропічна область. 1. Пінна Pinna muricata. 2. сердцевідка Hemicardium hemicardium.3. Ракушка-павук Lambis arthritica. 4. Конус Conus textile. 5. Поліхети спірографіс. 6. Морський їжак діадема. 7. Королівський спинорог. 8. Їжак-риба. 9. Желтополосая риба-ангел Pomacanthus paru. 10. Морська зірка блакитна лінки. 11. Морська лілія лампрометра. 12. Голотурия Colochirus luteus. 13. Морська зірка протореастер. 14. офиурами Ophiothrix coerulea. 15-17. Корали: 15 - органчик, 16 - акропора, 17 - лобофіллія.

Зоогеографічне районування Світового океану (по донній фауні).

Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.